۴ سالاد خوشمزه روسیه :

سالاد وینگرت روسی :

یکی ازخوشمزه ترین انواع سالادهای روسیه که تحت تاثیر فرهنگ فرانسه به وجود آمده است. و نام این سالاد هم از نوعی سس فرانسوی به نام vinaigrette گرفته شده است. به مرور مردم عوام که اطلاعی از تلفظ صحیح این سس نداشتند به کلِ این سالاد وینگرت گفتند و این نام روی سالاد باقی ماند. این سالاد روسی بسیار خوشرنگ است و به راحتی تهیه می شود.
شما می توانید این سالاد را کنار غذای اصلی یا به تنهایی به عنوان شام نوش جان کنید.
طرز تهیه این سالاد روسی خوشمزه به این صورت است که چغندر (لبو)، سیب زمینی و هویج پخته شده را به صورت نگینی و مکعبی خرد می کنند و به همراه نخود فرنگی، پیاز خرد شده، خیارشور خرد شده ترکیب می کنند و روی آن روغن زیتون، سرکه و نمک و فلفل می ریزند و سرو می کنند.

 

سالاد شوبا Shuba :

شوبا یک سالاد روسی معروف و خوشمزه است. این سالاد نام جالب دیگری هم دارد Herring Under Fur Coat که برگردان آن به فارسی « شاه ماهی زیر پوست خز » می شود. این سالاد با ترکیبی از ماهی، سبزیجات آب پز، چغندر، پیاز و مایونز تهیه میشود. بعضی اوقات تخم مرغ های رنده شده نیز اضافه می شود. در این سالاد تکه های ماهی را با لایه هایی از سبزیجات در رنگ های مختلف می پوشانند.
این سالاد به طور سنتی در جشن سال نو یا کریسمس به همراه سالاد اولیویه و سایر غذاهای سنتی روسی سرو می شود.

 

سالاد الویه یا الیویه (Салат Оливье):

الویه که بسیاری آن را به نام سالاد روسی و برخی هنوز با نام الویه می‌ شناسند، امروزه به یک غذای محبوب در سراسر جهان تبدیل گشته است. مشخص نیست آشپزی که این دستور پخت را ابدا کرده فرانسوی، سوئیسی و یا بلژیکی بوده؛ اما در حقیقت گفته می شود این آشپز (لوسیان اولیویه) به زبان فرانسوی صحبت می ‌کرده و یک متخصص در غذاهای فرانسوی بوده است.
در سال ۱۸۶۰ میلادی لوسیان اولیویه یک رستوران گران ‌قیمت در مسکو، ساختمان آرمیتاژ (موزه ارمیتاژ کنونی) افتتاح کرد و سالاد محبوبی را ارائه داد که یک ترکیب شامل مواد غنی با سس ویژه بود، این سالاد آنقدر معروف شد که تزار الکساندر دوم هم آن را تست کرد.

دلیل محبوبیت این سالاد و طعم فوق ‌العاده آن این بود که سالاد الویه از کنار هم قرار گرفتن مواد غذایی منحصر به‌ فرد و البته گران‌ قیمت تهیه می ‌شد که بیشتر در دسترس ثروتمندان بود و در ظروف خاص و زیبا سرو می ‌شد. ظرف سالاد اولیویه می ‌توانست تا ۱۰۰ نوع مواد مختلف را شامل شود که ازجمله این مواد می‌توان به: خرچنگ، خاویار، گوشت گوزن و آهو، قرقاول و سایر گوشت ‌های گران‌ قیمت اشاره کرد. در میان مواد تشکیل ‌دهنده سالاد اولیویه ترشی و سیب ‌زمینی با برش ‌هایی به شکل قطعات کوچک ریخته می ‌شد و درنهایت سس که راز اصلی تهیه این سالاد بود به این مخلوط اضافه می ‌شد و در اطراف آن سبزی‌ ها گذاشته می ‌شد که طعم خوبی به سالاد می ‌داد.

 

سالاد میموزا mimosa :

نوعی سالاد بسیار ویژه ی روسی است که در فهرست خوراکی های اصیل روسیه قرار دارد و نام آن را از گل Mimosa بهاری گرفته اند. به دلیل مواد مقوی و جالبی که در آن استفاده می شود در میان غذاهای روس از آن یاد می کنیم .
مواد اصلی این سالاد تن ماهی (یا میگو)، تخم مرغ آبپز، پنیر رنده شده، سس مایونز و پیاز است، همه ی این مواد با هم مخلوط شده و روی آن زرده تخم مرخ می ریزند و سالاد میموزا آماده می شود، این سالاد لذیذ را به صورت سرد سرو می کنند.
میموزا از محبوب ترین خوراکی ها در روسیه است به همین دلیل آن را با دستورالعمل های گوناگونی می پزند. پس اگر در رستورانی میموزا سفارش دادید و علاوه بر این موادی که ذکر کردیم مواد دیگری هم در آن یافتید، اصلا تعجب نکنید.

نظرات

پاسخی بگذارید