کارناوال ریو، بزرگترین و گران ترین کارناوال دنیا

اگر شما هم به فستیوال‌ها و جشن‌های عمومی علاقه زیادی دارید، نباید به هیچ عنوان کارناوال ریو را از دست بدهید.

در پایان ماه فوریه، بزرگ‌ترین فستیوال جهان با بالا گرفتن تب مهمانی و هیجان در سرتاسر برزیل به‌راه می‌افتد. کارناوال ریو بزرگ‌ترین جشن این کشور بوده و مردم سراسر جهان را به سمت این شهر می‌کشاند.
کارناوال ریو یا ریودوژانیرو، بی شک بهترین کارناوال کشور برزیل محسوب می شود و سالانه بیش از 500 هزار توریست خارجی در کنار مردم محلی در این کارناوال شرکت می کنند.

کارناوال برزیل از سال ۱۶۴۱ در برزیل مرسوم است و برنامه اصلی این کارناوال رقص سامبا می باشد و سالانه بیش از پانصد هزار نفر در این جشن شرکت می‌کنند و این رقم، بیشترین تعداد افراد خارجی شرکت کننده در یک رویداد است. کارناوال ریو که از جمله جذاب ترین رویدادهای هنری محسوب می شود، از ۴۰ روز قبل از عید پاک مسیحیان برگزار می‌شود و بین ۴ روز تا یک هفته در شهرهای مختلف ادامه دارد. جشن‌های تمرینی و مقدماتی کارناوال، از اواخر سپتامبر شروع می‌شوند. ماه‌های آبان و آذر، گروه‌های مختلف سامبا، با لباس‌های اصلی تمرین می‌کنند که خود این تمرین‌ها هم تماشایی‌اند. در جاهایی مثل گراند ریو، بعضی گروه‌ها تمرین‌های مفصلی با حضور ستارگان سینما و مد برگزار می‌کنند. در برزیل هر آموزشگاه رقص سامبا هرسال برای مراسم کارناوال یک موضوع مرکزی را انتخاب می‌کند و برمبنای آن نیز لباس تمام رقصندگان و دکوراسیون واگن‌هایی که در مراسم به نمایش گذارده می‌شوند، طراحی می‌شوند. این واگن‌های بسیار عظیم به خاطر رعایت امنیت با دست کشیده می‌شوند.


تاریخ برگزاری این فستیوال 5 روزه، بین 22 مارس تا 25 آوریل (2 فروردین تا 7 اردیبهشت) متغیر است و 40 روز پیش از عید پاکی برگزار می شود.
کارناوال های برزیل مخصوصاً کارناوال ریو از اهمیت بسیار زیادی در میان مردم این کشور برخوردار هستند و گردشگران تو برزیل با شرکت در این فستیوال ها می توانند تا حد زیادی با فرهنگ، تاریخ و سنت های مردم برزیل آشنا شوند.
کارناوال ریو، جشنی بسیار شاد و مفرح است که شرکت کنندگان در آن به رقص و آواز خوانی مشغول می شوند. اگر در این کارناوال شرکت کنید خواهید دید که مردم اوج شادی، لذت و هیجان را در این جشن تجربه می کنند.
سمبودرومو (Sambódromo) جایی است که رویداد اصلی کارناوال برگزار می‌شود و رژه‌های شگفت انگیزی در خیابان به راه می‌افتد که از تلویزیون‌های سراسر جهان پخش می‌شود. عناصر بزرگی با موضوعات مختلف در امتداد کوریدور به حرکت در می‌آیند، هزاران تماشاچی هیجان زده در دو طرف به تماشای آن‌ها می‌ایستند و به رقص و شادی می‌پردازند. فضا پر از ضرب سنگین طبل‌های فلزی است و ریتم تند سامبا و رقصنده‌ها شور فراوانی ایجاد می‌کند. نقطه اوج رویداد در سه‌شنبه اعتراف (Shrove Tuesday) یا سه‌شنبه چاق اتفاق می‌افتد، اما رژه‌ها از شنبه‌ی قبل شروع می‌شود.


پشت این رژه‌ها ۱۴ عدد از بهترین مدارس سامبا در ریو حضور دارند که از ماه‌های قبل برای بهترین اجرای سامبا که ریو تاکنون دیده، خود را آماده می‌کنند و همگی هدف مشترکی دارند که در واقع متقاعد کردن داوران برای برنده شدن‌شان به عنوان بهترین مدرسه سامبای کارناوال است و همگی علاقه‌مند هستند مورد تحسین همگانی برزیلی‌ها قرار بگیرند. سابقه و اعتبار مدرسه‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها از برجستگان عرصه سامبا بوده و برخی دیگر بخش‌های کوچکی را تشکیل می‌دهند که حتی به مسافران هم اجازه می‌دهند در تمرین‌ها شرکت کرده و در کنار بهترین رقصندگان سامبا در رژه حضور یابند.
در بیرون از ناحیه سمبودرومو، ریو به مدت یک هفته از ریتم روزمره خود خارج شده و خیابان‌های شهر با چندین و چند مهمانی خیابانی به هیجان درمی‌آیند. این مهمانی‌های روزانه بخشی از کارناوال ریو به حساب می‌آیند. مهمانی‌ها به نوعی مسابقه استقامت هم هستند زیرا هر روز بیشتر از روز قبل باید رقصید و شادی کرد. مهمانی‌ها اغلب با یک ون یا شناور کارناوالی که در طی مسیری به آرامی حرکت می‌کند، هدایت شده و حضور رقصندگان، خوانندگان و موسیقی سامبا محیط را به وجد می‌آورد و مردم پشت‌سرشان با رقصیدن و خواندن و شادی کردن با آن‌ها همراه می‌شوند.

یکی از معروف‌ترین بلوکو (bloco) یا مهمانی‌های خیابانی که یکی از بزرگ‌ترین‌ها هم محسوب می‌شود، کوردائو دا بولا پرتا (Cordão da Bola Preta) است که بر اساس اجرای سنتی گروه سامبا در ریو شکل گرفت. این مهمانی در مرکز شهر برگزار شده و تقریباً یک میلیون نفر به تماشایش می‌روند. رنگ‌های سنتی این بلوکو سیاه و سفید خال‌خالی بوده و هزاران نفر هم با همین تم لباس می‌پوشند تا با آن هماهنگ باشند. برنامه کامل مهمانی‌ها نزدیک به روز اول کارناوال پخش می‌شود، پس با هتل یا هاستل خود برای گرفتن برنامه کامل، هماهنگ کنید. بهترین بلوکوها در لبلون (Leblon)، ایپانما و کوپاکابانا برگزار می‌شود.
خوب است بدانید که بر اساس اعتقادات و منابع مذهبی، این جشن برای خداحافظی با پلیدی ها، ناپاکی ها و مشکلات برگزار می شود.
کارناوال ریو در واقع در تمامی نقاط کشور برزیل از جمله شهرها، روستاها برگزار می شود اما محل اصلی برپایی این کارناوال مهیج شهر ریو دوژانیرو می باشد.
لازم به ذکر است که شهر ریو دوژانیرو پایتخت فستیوال های جهان محسوب می شود و کارناوال ریو نیز بزرگ ترین کارناوال دنیا می باشد.


جالب است بدانید که برپایی کارناوال ریو از سال 1641 در شهر ریو دو ژانیرو آغاز شده و تا امروز ادامه دارد، باید بدانید که این کارناوال همواره در حال گسترش است و از مهمترین کارناوال های برزیل به شمار می آید.
ریو یکی از شهر های مدرن کشور برزیل است به همین خاطر برای برگزاری این جشن بزرگ از چندین ماه قبل برنامه ریزی، تحقیق و آماده سازی صورت می گیرد تا کارناوال ریو به بهترین شکل ممکل و با شکوه تر از همیشه، برگزار شود.
مردم این کشور با رقص مشهور سامبا و هنرنمایی های مختلف، عجیب و دیدنی به استقبال این جشن ملی می روند.

به عنوان نکته آخرخوب است بدانید کشور برزیل در طول برگزاری کارناوال ریو به مدت 5 روز تعطیل می باشد تا مردم بتوانند با خیالی آسوده در جشن شرکت کنند.

نظرات

پاسخی بگذارید