فستیوال هولی رنگی ترین و شادترین جشن هند

آشنایی با فستیوال هولی | HOLI FESTIVAL

هولی یک جشن مهم بهاره است که هرسال توسط هندوها برگزار می شود؛ اگرچه، این روزها این فستیوال به خاطر رنگ های زیبا و شور و حالی که در حین آن جریان دارد، در قلب بیشتر مردم دنیا جا باز کرده و از محبوبیت قابل توجهی در جهان برخوردار است هولی در پایان زمستان جشن گرفته می شود؛ در آخرین ماه کامل از تقویم شمسی-قمری که در ادامه اش، بهار فرا می رسد. از آنجایی که این تقویم به ماه های قمری هم وابسته است، به طور دقیق نمی توان تاریخ آن را اعلام کرد؛ اما معمولا این فستیوال در در ماه مارس برگزار می شود و گاهی نیز آن را در اواخر فوریه جشن می گیرند هندوها این جشن را فرصتی برای خداحافظی از زمستان و سلام دادن به بهار می دانند؛ بهاری که خود مانند جشن هولی رنگارنگ و تماشایی است.البته برپایی جشن برای فرا رسیدن بهار، تنها یکی از بهانه های برگزاری هولی ست و پیروان آیین هندو با برگزاری این فستیوال هدف های متعددی را دنبال می کنند. مثلا در متون قرن ۱۷ میلادی، از هولی به عنوان مراسمی برای برداشت خوب و پربارِ محصول یاد شده است. همچنین هولی برای بسیاری از هندوها، آغاز سال نو و فرصتی برای بهبود روابط با دیگران و پایان دادن به جدال ها و مخاصمه هاست.

در هولی چه می گذرد؟

برای آشنایی با هولی تنها کافی ست به عکس های این جشن نگاه کنیم و اینگونه تا حدودی با شیوه برگزاری آن آشنا شویم. در این جشن رنگ ها و رنگ پاشیدن به یکدیگر مهمترین اتفاقی ست که رخ می دهد و به همین خاطر بیشتر مردم دنیا این فستیوال را با نام جشن رنگ ها می شناسند؛ اما با همه این ها، رنگ بازی تمام آن چیزی نیست که به هولی معنا می بخشد. هندوها از روزها و حتی هفته ها قبل به پیشواز جشن هولی می روند و پودرهای رنگی می خرند و غذاهای خوشمزه تدارک می بینند و رنگ بازی را از روزها قبل آغاز می کنند. عده ای حتی به مناسبت هولی خانه تکانی می کنند و آلودگی را از اطراف شان می زدایند جشن هولی به صورت مرسوم در دو روز برگزار می شود؛ در عصر روز اول، بسیاری از هندوها به آتش بازی می پردازند و روز پس از آن، به مکان های پررفت و آمد می روند و به رنگ بازی مشغول می شوند. وقتی رنگ بازی و رقص و آوازهای میانش به پایان رسید، لباس تمیز و آراسته به تن می کنند و به دید و بازدید آشنایان شان می روند.

هولی در کجاها برگزار می شود؟

کشورهای شبه قاره هند از جمله پاکستان، بنگلادش، بوتان و میانمار هولی را بسیار جدی و پرشور برگزار می کنند و برای آن اهمیت ویژه ای قائل هستند؛ اما در کشورهای هند و نپال، هولی یک جشن ملی ست و از اهمیت بیشتری برخوردار است. بد نیست بدانید که در تقویم این دو کشور، تعطیلاتی به مراسم هولی اختصاص داده شده است این ها که گفته شد تنها خلاصه ای از این جشن باشکوه است، در ادامه می خواهیم بیشتر از هولی برای تان بگوییم و شما را با فضای واقعی این جشن آشنا کنیم؛ اما پیش از همه لازم است که کمی در آیین هندو دقیق شویم و از داستان های مذهبی این آیین بشنویم و در همین حال ماجرای هولی را از میان متون تاریخی و مذهبی هندو بیابیم

تاریخچه جشن هولی

فستیوال هولی از قدمت بالایی برخوردار است و یک جشن باستانی به شمار می رود. اولین اشاره به این جشن در میان متون تاریخی را می توان در شعری متعلق به قرن چهارم میلادی پیدا کرد. همچنین یکی از بهترین منابع برای بررسی قدمت هولی نمایشنامه ای ست به زبان سانسکریت که در قرن هفتم میلادی نوشته شده و در آن هارشا امپراتورهند (Harsha) به صورت جزیی به توصیف جشن هولی پرداخته است. او در این نمایشنامه چنین نوشته است :

شاهد باش فستیوال باشکوه کوپید را که چگونه کنجکاوی ها را بر می انگیزد، زمانی که آب قهوه ای رنگ به روی مردم محلی می ریزد و آن ها مشغول رقص و پایکوبی هستند. زرد مایل به قرمز و گرد و غبار با حرکت کمرها بر هوا بلند می شوند و عطری در فضا پدید می آورد.

 هوالیکا داهان | مراسم شب قبل از جشن

دقیقا یک شب پیش از هولی، مردم در مکان های عمومی و پارک ها، نزدیک به معابد و دیگر مناطقی روباز خرمن های آتش برپا می کنند و به دور آن چرخ می زنند در این شب مردم به جای آن که در خانه های شان بمانند به گرد هم می آیند و سوزانده شدن هولیکا را به صورت دسته جمعی جشن می گیرند. در آخر مراسم نیز، برخی از هندوها تکه ای آتش را با خود به خانه می برند و باور دارند که با این کار، خانه ها و وجودشان از آلودگی ها پاک می شود.

دید و بازدید پس از رنگ بازی

زمانی که خوراکی ها و پودرهای رنگی تمام می شوند، مردم به ناچار دست از رنگ بازی می کشند و به سوی خانه های شان می روند. در این زمان عده ای در خیابان ها می مانند تا شهر را از آلودگی های رنگی پاک کنند و باقی مردم به سوی حمام های شان می شتابند تا رنگ ها را از بدن شان بزدایند، چرا که هنوز دید و بازدیدهای هولی مانده است هندوها یکی از دلایل برگزاری هولی را پاک کردن کینه ها و احیای دوستی های گذشته می دانند. به همین خاطر میهمانی های عصر آخرین روز از هولی نقش مهمی پررنگی را در مراسم ایفا می کند. اینگونه می شود که روزهای پر از شور و رقص و آواز و بازی در انتها با تازه کردن روابط با اقوام و آشنایان به پایان می رسد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید