با مراسم سال نو در گوشه گوشه دنیا آشنا شوید!

در این مقاله با آداب رسوم و مراسماتی که بعضی از کشورها در آغاز سال نو میلادی برگزار میکنند بیشتر آشنا میشویم

روسیه

در این کشور مردم آرزوهای خود را روی تکه کاغذی نوشته و آن را می سوزانند و خاکستر آن را در لیوان ریخته و همراه نوشیدنی میل می کنند.

دانمارک

مردم کیکی بزرگ می‌خورند و ظرف‌های آن را پرت می‌کنند. مردم دانمارک عصرانه‌ای درست می‌کنند که شامل کیک مخصوصی است به نام کرانسکاگ. کیک بزرگ شیب‌داری که با پرچم و شیرینی تزیین شده است. آن‌ها همچنین بر این باورند که با پرت کردن ظروف‌ خود جلوی در همسایه دوستان زیادی در سال جدید پیدا خواهند کرد.

شکستن بشقاب آن هم جلوی خانه کسی می تواند نشانه ی بدشگونی باشد، اما در کشور دانمارک مردم حتی حاضرند تمام طول سال بشقاب های ترک خورده شان را فقط برای شکستن در شب سال نو میلادی نگهدارند. در آن شب مردم به اطراف خانه دوستان و خانواده خود می روند و تمامی بشقاب ها را در جلوی درب خانه به زمین می کوبند. روز بعد هر چه بشقاب خورده بیشتری جلوی درب خانه شما باشد، احتمالاً از دیگران محبوب تر هستید.

 

برزیل

مردم برزیل در شب سال نو لباس‌هایی به رنگ سفید پوشیده و در سواحل این کشور از هفت موج می‌پرند تا سال نو برای آنان سال شانس باشد. برخی از این افراد هدایای مختلفی مانند گل، جواهرات و آینه را به اقیانوس تقدیم کرده و آرزو می کنند.

اسپانیا

مردمان اسپانیا ۱۲ دانه انگور می‌خورند و هنگام خوردن آن آرزو می‌کنند. این رسم به سال ۱۸۹۵ باز می‌گردد زمانی که کشاورزان انگور متوجه شدند که انگورهای بیشتری کشت کردند و برای ازدیاد مشتریان خود این رسم را ترویج دادند. آن‌ها پس از آن شامی خانوادگی می‌خورند، سپس تا ۶ صبح بیرون از خانه می‌مانند و خوش می‌گذارند. 

میل کردن ۱۲ انگور سر هر ساعت در شب سال نو میلادی، سنتی است که در کشور اسپانیا انجام می شود و به لطف آن می توان سال جدید را با عزم تازه و شروعی خوب برای رسیدن به سلامتی آغاز کرد. البته انجام این کار سخت تر از چیزیست که به نظر می رسد. بعضی ها هم هستند که برای انجام این کار از پیش تمرین می کنند. اما اگر موفق به انجام این کار بشوید، طبق گفته های سنتی سالی پر از کامیابی را پیش رو خواهید داشت. میدان پوئِرتا دِل سول (Puerta del Sol) واقع در مادرید، محلی که این سنت در آن و در نوچه ویه ها (Nochevieja) یا همان شب سال نو (به زبان محلی) انجام می شود.

در این شب می توان به جمعیتی از مردم که در یکی از دستان خود ۱۲ انگور و در دست دیگرشان هم نوشیدنی آب انگور کاوا را گرفته اند ملحق شد. در باور مردم اسپانیا، خوردن انگور، موفقیت در سال جدید را تضمین خواهد کرد. ۱۲ دانه انگور نماد ۱۲ ماه سال است و هر دانه انگوری که خورده می شود نویدبخش یک ماه خوب و موفق خواهد بود. تیو دی نادال ،یک شخصیت اسطوره ای اسپانیایی در شب جشن سال نو است.

فرانسه

یکی از نکات جالب توجه سال نو در فرانسه ،رسم روشن کردن شومینه است. همه اقوام در نزدیکی این شومینه جمع شده و ذغال سنگی را که از قبل آماده کرده ان را داخل شومینه می ریزند و سپس آن را روشن میکنند. وقتی آتش تمام شد چند ذغال سنگ از آن برمیدارند. بایداین ذغال سنگ هاراتا سال بعد درون کیسه ای قرار داده و نگه دارند و اعتقاد دارند که نگه داشتن این ذغال سنگ ها برای آنها سالی پر از موفقیت به ارمغان خواهد آورد .

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید