بزرگترین کارناوال جهان زیر ماسک های مردم ایتالیا!

معرفی کارناوال ونیز

شاید قبل از هر چیز لازم باشد این را بدانید که در حال تماشای بزرگترین و معروفترین کارناوالی هستید که در دنیا برگزار می شود .

کارناوالی که تنها محدود به ایتالیا نیست بلکه یک جشن بین المللی محسوب می شود و هر سال تمام دنیا منتظر هستند تا این مراسم برگزار شود تا شاهد رویدادها و چگونگی برگزاری آن باشند .

و اما درباره ی این کارناوال

کارناوال ونیز ( به ایتالیایی: Carnevale di Venezia ) حدود دو هفته قبل از چهارشنبه ی خاکستر ( چهارشنبه ی خاکستر یا توبه ، اولین روز از ایام 40 روزه ی روزه داری مسیحیان است . ) آغاز می شود و تا یک روز قبل از چهارشنبه ی خاکستر به پایان می رسد .

افرادی با ماسک بر قایق هایی از دور دست به سمت کانال های آبی شهر می آیند و به میدان اصلی شهر با نام ” St. Mark’s Square ” می رسند. این میدان زمانی میزبان جشن باشک برای نشان دادن قدرت دولت ونیز بوده است.

در سال ۱۱۶۲، زمانی که دوک ونیزی”ویتاله میچیلی دوم” نقشه “اولریش دوم” و ۱۲ توطئه گر دیگر را نقش بر آب می کند، در ازای بخشش آنها، خراج سالیانه ۱۲ عدد نان، ۱۲ گاو نر و ۱۲ خوک را تعیین می نماید. مردم در گذشته در چهارشنبه ای که جشن در آن برگزار می شود، به میدان می آمدند تا خراج توطئه گران را ذبح کنند و پیروزی دولت شان را جشن بگیرند.

امروز هم لباس بلند زنان و شنل مردان روی همان خیابان ها کشیده می شود. زدن ماسک ها گاهی در طول تاریخ حتی ممنوع شده اند چرا که باعث می شدند تا شان اجتماعی و هویت مردم پنهان بماند و فقیر و غنی از هم تشخیص داده نشوند. گاه حتی برگزاری کارناوال نیز ممنوع می شد اما مردم آن را در خفا برگزار می کردند تا این کارناوال خودش را از دالان های تاریک تاریخ به روشنایی امروز رساند.

نکات مهم و برجسته در کارناوال ونیز

1.فروشگاه های زیبای ماسک و برگزاری مسابقات ماسک برتر

همان طور که می دانید کارناوال ونیز یک فستیوال فانتزیست که مردم ماسک به صورت می زنند و پایکوبی می کنند. به همین دلیل هر روزه در میان فستیوال، مسابقات ماسک برتر نیز برگزار می شود و بهترین ماسک روز انتخاب می شود. همه رقابت کنندگان در طول خیابان ها و روی استیج ها رژه می روند و از بین آنها زیباترین ماسک روز انتخاب می شود.

2.اسکی روی یخ

ممکن است اسکی روی یخ در ونیز برایتان عجیب باشد، چراکه همان طور که می دانید در ونیز برف نمی بارد، اما امکان این ورزش مهیج از ساعت 11 صبح تا 9 شب در طول روزهای کارناوال ونیز مهیا شده است.

3.جشن های بالماسکه

مهمانی های بالماسکه مختلفی در همه جای شهر برگزار می شود و هر کدام با دیگری متفاوت است. بعضی از این جشن ها تم مخصوص به خود را دارند و برخی از آنها بدون تم برگزار می شوند.

4.کنسرت کلاسیک

اگر شما عاشق موزیک های کلاسیک هستید، می توانید در کنسرت های کلاسیک کارناوال ونیز شرکت کنید. شما در این کنسرت ها می توانید به موسیقی موزیسین های با مهارت، مشهور و مطرح دنیا گوش فرا دهید.

5.زندگی شبانه کارناوال ونیز

شما می توانید در کلاب های مختلف زندگی شبانه ونیز را تجربه کنید و لذت ببرید.همچنین شما می توانید با یک تور راهنما هماهنگ شوید. این تورها معمولا از ساعت 5:30 بعد از ظهر آغاز می شوند و اول از همه به موزه رزونیکو می روند. به هرحال اگر به این چنین برنامه ها علاقه داشتید، باید تور خود را از قبل رزرو کنید و یک لباس مناسب با یک ماسک زیبا بپوشید. راستی چون برنامه های شبانه برای افراد 18 سال به بالا مجاز است، حتما کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.

6.اجراهای خیابانی

در طول کارناوال ونیز رژه و دیگر برنامه های مفرح در خیابان ها برگزار می شود. بهترین جای شهر ونیز برای شرکت در مراسم خیابانی، میدان سن مارکو است. پس برنامه های آن را به هیچ قیمتی از دست ندهید.

7.مهمانی های شخصی

اگر شما با یک گروه دوستانه می خواهید به ونیز بروید و می خواهید زمانی عالی را با همدیگر سپری کنید و یا می خواهید یک مراسم عروسی غیر متعارف برگزار کنید، این ایده برای شما عالی خواهد بود. شما می توانید یک مهمانی منحصر به فرد با تم کارناوال ونیز برگزار کنید.

 

در کارناوال چی بپوشیم؟

یک نکته خوب دیگر درباره کارناوال ونیز این است که شما هرچه دوست داشته باشید می توانید بپوشید. مهم نیست که لباستان خیلی ساده یا خیلی عجیب و غریب باشد. اگر دوست داشته باشید می توانید ماسک های زیبا به صورت بزنید. همچنین شما می توانید از فروشگاه های اطراف شهر لباس های زیبا و ماسک های مخصوص مراسم را خریداری کنید.

 

آیا کارناوال ونیز هزینه ورودی دارد؟
برای شرکت در کارناوال ونیز نباید هزینه ای پرداخت کنید. اما بعضی از رویدادها و مراسم های خاص ممکن است که هزینه ورودی بخواهند،اما این انتخاب شماست که در آن ها شرکت کنید یا خیر. به هر صورت تعداد بی شماری رویداد نیز وجود دارد که شما می توانید به رایگان در آن ها شرکت کنید.

در این یازده روز شهر پر از شادی و رنگ است. پس اگر مسافر ونیز هستید، ماه فوریه را برای سفرتان انتخاب کنید. البته روزهای دقیق جشن را پیدا کنید چرا که هرساله روزهای جشن متفاوت است.

اگر به جشن رسیدید و توان مالی اش را داشتید، هزینه کنید، لباسی زیبا و ماسکی ظریف را انتخاب کنید. اگر هم با همسرتان سفر کرده اید لباس هایی جفت و شبیه هم بر تن کنید. زیرا یکی از مواردی است که در پوشش کارناوال رعایت می شود. عکس یادگاری بگیرید و ونیز را در قرن یازدهم میلادی زندگی کنید.

نظرات

پاسخی بگذارید